Web Tasarım Nedir?

Web tasarım, bir web sitesinin görsel düzenlemelerine verilen isimdir. Bir web sitesi yapılırken öncelikle tasarımı yapılır ve ardından yazılım aşamasına geçilir. Yazılım sırasında kullanılacak alanlara göre tasarlanan ekranlar; arama motoru optimizasyonu, marka bilinirliği ve kullanıcı deneyimleri için oldukça önemlidir.
Web tasarım, internet kullanıcıları tarafından sadece görsellik olarak algılanmaktadır. Ancak görsellik, bu kavramı açıklamak adına tek başına yeterli değildir. Çünkü web tasarım, site içeriği ile görselliğin entegre bir şekilde çalışması ile meydana gelmektedir.

Web Tasarımda Nelere Dikkat Edilmeli?

Web sitelerinin kullanıcıları artık tek bir platform üzerinden gelmiyor. Akıllı telefon ve tablet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte, ziyaretçiler siteleri farklı cihazlardan da ziyaret edebiliyorlar. Ancak bu cihazların ekran boyutlarının farklı olması sebebiyle, sitelerin her ekranda düzgün bir şekilde görüntülenebilmeleri gerekmektedir. Web sitenizin her cihazda kaliteli bir şekilde görüntülenmesini istiyorsanız, web tasarım firmalarından yardım alabilirsiniz. Peki, iyi bir web tasarım için nelere dikkat edilmelidir?

Titiz Yazı Tipi ve Metin Aralığı Seçimi

Web sitesi tasarımı sırasında kullanılan yazı boyutları, yazı tipleri ve metin aralıkları çok dikkatli ve özenli bir şekilde seçilmelidir. Çünkü bu unsurların yanlış kullanımı, ziyaretçilerin site içeriklerini okurken sıkılmalarına sebep olabilir. Bu yüzden özel yazı tiplerinden yararlanarak, web sitesi farklı kılınabilir.

Sade Web Site Tasarımı

Kullanıcılar web sitelerini ziyaret ettiklerinde, sitenin kalabalık görünmemesi gerekmektedir. Çünkü bu kalabalık görünüm, ziyaretçinin içeriklere göz atmadan siteden ayrılmasına neden olabilir. Bu yüzden web tasarım sırasında, kullanıcıyı özgür kılan ve yapılan işi en sade biçimde anlatan tasarımlara yer verilmelidir.

Hızlı Açılan Web Siteleri

Web sitesi ziyaretçileri, yavaş açılan ve yapılan işlemlere yavaş tepki veren sitelerde uzun süre kalmak istemezler. Bu yüzden web tasarım sürecinde, web siteleri hız için optimize edilmelidirler. Bunun için Google Page Speed aracını kullanarak, sitenizin hızı konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlar ile Entegre Siteler

Web tasarımı sırasında önem verilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise, sosyal ağlar konusudur. Çünkü sosyal ağları kullanan kişiler paylaşım yapmaktan hoşlanırlar. Bu yüzden en çok kullanılan sosyal ağlar, web tasarım sırasında siteye entegre edilmelidir. Bu sayede sitedeki içeriklerin hızlı bir şekilde yayılması sağlanmış olur.

İLETİŞİM

Teklif almak için bize istek ve arzularınızı yazın en kısa sürede ekibimiz sizinle iletişime geçsin.

Okunamaz mı? Metni değiştir. captcha txt
1
×
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim?
TEKLİF İSTE