Responsive Web Tasarım Nedir?

Responsive web tasarım; tablet, bilgisayar ve diğer mobil cihazların ekran çözünürlüklerine uygun şekilde davranan web tasarımlarıdır. Bu uyumlu web tasarımı sayesinde kullanıcılar, istedikleri her platformda rahat bir şekilde gezinme imkânı bulmaktadır. Günümüzde mobil cihazların yaygın şekilde kullanılması, responsive web tasarıma olan ihtiyacı da ciddi şekilde arttırmıştır.

Responsive web tasarım; kullanıcıların bir web sitesini ziyaret etmeleri halinde tabletten, bilgisayardan ya da mobilden girildiğini algılamakta ve web sitesinin menü, yazı tipi ve resim boyutlarını otomatik olarak ayarlamaktadır. Bu sayede kullanıcılar, istedikleri sayfaları çok daha hızlı ve kolay bir şekilde ziyaret edebilirler.

Arama motorları, responsive web tasarıma çok fazla önem vermektedirler. Eğer bu web tasarımına sahip bir web siteniz varsa, SEO açısından da bir adım öndesiniz demektir. Responsive web tasarım, SEO açısından büyük avantaj sağlar. Çünkü arama motorları, daha hızlı açılan ve kullanıcıların yaptığı işlemlere daha hızlı tepki veren sitelerin üst sıralarda çıkmasını sağlarlar.

Responsive Web Tasarımın Avantajları

Responsive web tasarım; bir web sitesinin okunabilirliği ve kullanılabilirliğini sağlamasının yanında daha pek çok avantaj sunmaktadır. Bu avantajları şöyle sıralayabiliriz:

Kullanım Kolaylığı

Responsive web tasarımın en önemli avantajı, web sitelerinin ekran çözünürlüğüne uyum sağlamasıdır. İster masaüstü bilgisayardan, isterse bir akıllı telefondan girilsin, bu web tasarımı sayesinde web sitesi rahatlıkla görüntülenebilir.
Bakım Kolaylığı
Eğer web siteniz responsive tasarıma sahip değilse, yapacağınız güncellemelerde sıkıntı yaşayabilirsiniz. Çünkü yapacağınız güncellemeleri her cihaz için ayrı ayrı yapmanız gerekir. Bu da uzun bir zaman alır ve firmanızı ayrıca bir yük altına sokmuş olursunuz. Ancak web siteniz responsive web tasarım tekniği ile yapılmışsa, güncellemeler konusunda böyle bir sıkıntı yaşamazsınız.

Arama Motoru Optimizasyonu

Arama motoru optimizasyonu için responsive web tasarım oldukça önem taşımaktadır. Çünkü bu web tasarımı, web sitenizin arama motorlarının istediği bir yapıya ulaşmasına yardımcı olmaktadır.

Web Tasarım ve Hosting Maliyetleri

Responsive web tasarımı sayesinde; tablet, masaüstü bilgisayar, notebook ya da akıllı telefonlar için ayrı ayrı web sitesi ve uygulama yazdırmak zorunda kalmazsınız. Bu da web tasarım ve hosting maliyetlerinizin minimum seviyeye inmesine yardımcı olur.

İLETİŞİM

Teklif almak için bize istek ve arzularınızı yazın en kısa sürede ekibimiz sizinle iletişime geçsin.

Okunamaz mı? Metni değiştir. captcha txt
1
×
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim?
TEKLİF İSTE