Google’da Sıralamanızın Düşmesinin Nedenleri?

Web sitesi sahipleri, SEO çalışması yapmayı sürdürmelerine rağmen Google sıralamalarının düştüğünü gözlemleyebilir. Google sıralamalarının düşmesinin nedeni, genellikle birkaç etkene bağlanır. Ancak bu etkenler sanıldığından da fazladır. Sitenizin sıralamalardan neden düşüşe geçtiğinizi bulmanız, bu sorunu çok daha rahat çözmenizi ve eski sıranıza ulaşmanızı sağlayacaktır. Peki, sıralamalarınızın düşmesinin nedenleri ne olabilir?

Backlink Kaybı

Tespit etmesi oldukça zor olan backlink kaybı, Google’da sıralamanızın düşme nedenleri arasında en önemlilerindendir. Genelde bu sorunun sebebi backlink aldığınız web sitesinin kapatılması ya da backlinkin siteden kaldırılmasıdır. Bunun için sık sık backlink taraması yapmanızda yarar vardır.
Google’ın Algoritma Güncellemeleri
Algoritma güncellemeleri, Google’ın yaptığı ve sıralamaları ciddi şekilde etkileyebilen güncellemelerdir. Her algoritma güncellemesi Google sıralamasında düşüş yaşamanıza sebep olmaz. Bazen siteniz yükselişe de geçebilir.

Rakiplerinizin Güçlenmesi

Google sıralamalarında sizden daha geride yer alan siteler, SEO çalışması yaparak daha üst sıralara çıkabilirler. Yani rakipleriniz güçlenip sizi geçebilir. Bu da sizin web sitenizin düşüş yaşamasına sebep olabilir. Böyle durumlarda, yeniden bir SEO çalışması yaparak, içeriklerinizi güçlendirmenizde fayda bulunmaktadır.

Anti SEO Çalışmaları

Google sıralamalarında sizden daha üst sıralarda çıkmak için rakipleriniz, sizin üzerinizde Anti SEO çalışması yapabilirler. Bu durum da sitenizin sıralamalarda geriye düşmesine sebep olmaktadır.
Siteye Alakasız İçeriklerin Girilmesi
Google’da sıralamanızın düşmesinin nedenlerinden biri de, web siteniz ve anahtar kelimesi ile herhangi bir alakası olmayan içeriklerin girilmesi olabilir. Bu durum her zaman olumsuz etki yaratmayabilir. Ancak bazen olumsuz etkiler ve dolayısıyla sıralamalarda gerilemenize sebep olabilir.

Temanızı Değiştirmeniz

Uzun süredir kullandığınız SEO uyumlu temanızda değişikliğe gitmeniz de sıralamalarda gerilemenize neden olabilir. Bu her zaman geçerli bir durum değildir. Ancak bazen böyle bir sıkıntı yaşamanıza sebep olabilir. Bunun için her zaman SEO uyumlu bir tema tercih etmelisiniz.
Anahtar Kelime Sıklığı
Web sitenize girdiğiniz içeriklerdeki anahtar kelime kullanma oranını ihlal etmemelisiniz. Bu durum Google tarafından spam olarak algılanabilir. Bu sebeple sıralama kaybı yaşayabilirsiniz.

Sunucu Problemleri

Web sitenizin barındığı sunucunun kesintiye uğraması ya da benzeri problemler, ziyaretçilere olumsuz durumlar yaşatır. Bu da Google tarafından hoş bir durum olarak karşılanmaz ve sıralamalarda gerilersiniz.

İLETİŞİM

Teklif almak için bize istek ve arzularınızı yazın en kısa sürede ekibimiz sizinle iletişime geçsin.

Okunamaz mı? Metni değiştir. captcha txt
1
×
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim?
TEKLİF İSTE