Google Adwords Nedir? Ne İşe Yarar?

Teknolojide yaşanan hızlı gelişmelerin ardından internet dünyası büyük bir değişime uğramıştır. Bu değişim özellikle ticaret sektörü üzerinde etki yaramıştır.

İnternetin her şeye kolay erişebilir olma özelliği sebebiyle insanlar, istedikleri her türlü bilgiye anında ulaşabiliyorlar. Örneğin, İstanbul’da yaşayan biri, istediği takdirde İzmir’deki bir mağazadan dilediği ürünü satın alabiliyor. Kısacası, internet sayesinde ticaret bölgesel olmaktan çıkıp, global bir hal almıştır. Bu durum da ticaret yapan firmaların internete daha fazla yatırım yapma gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Bu yatırımlarda ön plana çıkan ise Google Adwords’tür.

Google Adwords Nedir?

Google, günümüzde en büyük sisteme sahip internet alt yapısıdır. Bu sebeple tüm siteler Google’a bağlı olarak yapılandırılmışlardır.
Ticaret yaparken pazarladığınız ürünün kalitesi oldukça önemlidir. Ancak sattığınız ürünün kalitesi ve işlevi ne olursa olsun, reklam yapmadığınız takdirde istediğiniz satış oranlarına ulaşmanız pek mümkün değildir. Bu yüzden internet üzerinden ürünlerinizi tanıtmak için, reklam yapmanız oldukça önemlidir. Bunu da Google Adwords ile halledebilirsiniz.

Google’da normal sıralamalar, sitenin popülerliğine ve hite göredir. Ancak Google Adwords sıralamalarında işleyiş biraz daha farklıdır. Google’da arama yaptığınızda önünüze belli başlı siteler çıkar. Ancak bunun yanında, arama yaptığınız sayfanın sağ tarafında farklı reklam listeleri görürsünüz. Yani Google Adwords ile yapay yollardan direkt olarak üst sıralara çıkabilirsiniz.

Google Adwords için öncelikle başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bunun için bir web sitenizin ve Google üyeliğinizin olması yeterlidir. Diyelim ki, emlakçısınız ve web siteniz üzerinden satış yapıyorsunuz. Google sizden anahtar kelimeler isteyecektir. Burada hangi kelimelerde ilk sırada çıkmak istiyorsanız o kelimeleri girmeniz gerekmektedir. Siz de emlak ile ilgili “kiralık ev”, “satılık ev” ya da benzeri anahtar kelimeleri vererek, bu kelimelerdeki aramalarda ilk sıraya çıkarsınız. Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta, girdiğiniz anahtar kelime sayısıdır. Çünkü ne kadar fazla anahtar kelime belirlerseniz, Google Adwords reklamları için ödeyeceğiniz ücret de o kadar artacaktır. Bu yüzden anahtar kelime seçerken mantıklı anahtar kelimeler seçmeli ve doğru kararlar vermelisiniz.

Google Adwords’de girdiğiniz her anahtar kelimenin oluşturacağı reklam maliyeti, diğer reklam verenler ile rekabetine göre farklılık gösterecektir. Ancak ödediğiniz bu ücretin karşılığını da iyi bir şekilde alacağınızdan emin olabilirsiniz.

İLETİŞİM

Teklif almak için bize istek ve arzularınızı yazın en kısa sürede ekibimiz sizinle iletişime geçsin.

Okunamaz mı? Metni değiştir. captcha txt
1
×
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim?
TEKLİF İSTE