Google Adwords İçin Öneriler

Google Adwords, metin temelli bir reklam modelidir. İşletmelerin ürün ya da hizmetlerinin kullanıcılara çok daha kolay şekilde ulaşmasını sağlayan bir sistemdir. Sadece alınan tıklamalar için ücret ödeniyor olması ve ölçümlenebilir özelliği sebebiyle, birçok firmanın ilk tercihleri arasında yer almaktadır.

Google Adwords, bir web sitesi için en üst düzeyde yararlanılabilecek reklam platformudur. Ancak bu durum doğru ve bilinçli kullanıldığı takdirde mümkündür. Yanlış kullanımında ya da takip edilmediği takdirde ise ciddi maddi kayıplar yaşanmasına sebep olur. Bu sebeple Google Adwords’ü kullanmaya yeni başlayanlar ya da daha doğru şekilde kullanmak isteyenler için verilebilecek önerilerden bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

Kampanyayı Doğru Şekilde Yaratmak

Oluşturduğunuz kampanyanın her şeyden önce başlığı ilgi çekici olmalıdır. Başlık altındaki iki satırda hizmetinizi tanıtan tamamıyla özgün bir cümle, alt satırda ise fiyat ve kampanyalarınız ile ilgili cümleler bulunmalıdır. Ayrıca yazım ve noktalamaya dikkat etmelisiniz.

Reklam Bütçesini Belirlemek

Google Adwords’te reklamınızı oluştururken, kampanyanız için günlük ve aylık bir bütçe belirlemeniz gerekir. Tabi bu bütçeyi rastgele değil, rakiplerinizi analiz ederek yapmalısınız.

Tıklama başı maliyet, anahtar kelimenize tıklama başına vereceğiniz en yüksek fiyat teklifidir. Bu sebeple günlük bütçenize göre uygun bir teklif vermelisiniz. Ayrıca sizden yüksek teklif veren rakipleriniz olabilir. Bu durumda Google reklamlarında sizden daha üst sıralarda çıkacaklardır. Burada tercih etmeniz gereken bir durum söz konusudur. Ya bol tıklamanız ve daha çok ziyaretçiniz olacak ya da az tıklama alacaksınız ancak daha üst sıralarda çıkacaksınız. Buna bütçenize ve tıklama başı maliyetinize göre karar verebilirsiniz.

Kalite Puanı

Adwords, belirlediğiniz kelimelere puan verir. Bu puan, en az 7 ise anahtar kelimenizden çok daha fazla verim alabilirsiniz.

Zaman Ayarlama ve Bölge Tercihi

Bir firma olarak hitap etmek istediğiniz kesim Türkiye geneli mi yoksa sadece bir bölge mi, buna iyi karar vermelisiniz. Örneğin, İzmir’de hizmet veren bir sürücü kursuysanız, reklamınızın diğer şehirlerde yayınlanması sizin için verim sağlamayacaktır. Bu sizin için gereksiz maliyetler yaratır ve bütçeniz daralır.
Google Adwords’te ayrıca kampanyanızı en az 3 günde bir kontrol etmeyi unutmayınız. Bu anahtar kelime sıranızı ve rakiplerinizi gözlemleyerek iyileştirmeler yapabilmeniz için oldukça gerekli bir durumdur.

İLETİŞİM

Teklif almak için bize istek ve arzularınızı yazın en kısa sürede ekibimiz sizinle iletişime geçsin.

Okunamaz mı? Metni değiştir. captcha txt
1
×
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim?
TEKLİF İSTE